444 74 53
Beyaz Masa
Şile Belediyesi
Haber
Yazıyı Büyütmek İçin Tıklayınız...
Yazıyı Küçültmek İçin Tıklayınız...

KUMBABA MOTELİ ŞİLE’NİN YENİ TURİZM MERKEZİ OLACAK

Tarihi dokuya zarar vermeden, restorasyon çalışmaları hızla devam eden ve proje kapsamında büyük ilerleme kat edilen 24.080 m² alan içerisinde ki Şile Kumbaba Motelinin, yapı restorasyonunun bitirilmesiyle birlikte, peyzaj çalışmalarına başlanacak. Motelin 2017 yılında hizmete açılması hedefleniyor.
Haber Tarihi: 06.12.2016

Şile; İstanbul’un en önemli turizm ilçesi. Yazları nüfusu milyonları bulan şirin kasaba, birçok önemli tarihi ve turistik mekanı da bünyesinde barındırıyor. Bunlardan biri Kumbaba Moteli olarak bilinen ve 1960’lı yıllarda Avrupalı turistlerin önemli ziyaret noktalarından biri olan ve rahmetli Turan Aziz BELER tarafından kumun doğal yapısına uygun olarak inşa edilen tarihi motel. Belediyemiz bugünlerde Kumbaba Motelini restore ederek, Şile Bezi üretiminin uygulamalı olarak gösterildiği Şile Bezi Modelleme Merkezi ve bir açık hava müzesine dönüştürme çalışmaları yapıyor.

KUMBABA’NIN BABASI TURAN AZİZ BELER

Yazar, çevirmen, turizmci, Holywood’a giden ilk Türk gazeteci ve Kumbaba Motelini kuran adam Turan Aziz Beler. 1953’te Şile’ye gelerek Maliye’den Kumbaba adını verdiği alanı kiralayan Beler, doğal dokuyu zedelemeden, nehirden sallarla ulaşılan tek katlı, taş yapıyı kumun ortasına inşa etti. Türkiye’nin belki de ilk çevreci yapısı olan Kumbaba Moteli, örneği olmayan bu sade mimarisiyle aşık etti Avrupalı turisti kendine. Moteline “KUMBABA OTELİ” adını verdi ve bir marka yarattı. Köylü kadınları mutfakta, otelde, bahçe peyzaj işlerinde, temizlik, işlerinde çalıştırır, onların ürettiği köy ürünlerini sunardı müşterilerine. Üretilen bağ, bahçe ürünlerini köylüden satın alarak müşterilerine sunardı. Turistleri otobüsle şileye taşırdı. Kumbaba Motelini reklamlarda, Karadeniz’de çöl misafir hanesi olarak tanıttı. Kamping sahasına, karavanlar, çadırlı turistler, Uyku tulumlu turistler, Özel arabaları ile Otobüslerle turist gelirdi. Otantik Şile ve yöresel eserlerle motelinin içini bir müze haline çevirmişti. Avusturya’lı eşi ile birlikte Şile’de yaşadı. Şile’yi hem Türkiye’ye hem de dünyaya tanıttı. Şile’de Turizm denince akla, Turan Aziz BELER gelir.

TESİS YIKILMAKTAN KURTARILDI

Şile’nin ilk turizm belgeli oteli olan Kumbaba Moteli, döneminde uluslararası ölçekte modern turizmin yapıldığı ilk örneklerden. Zaman içerisinde değişen tercihler, özellikle Ege ve Akdeniz’e kara ve hava ulaşımının rahat hale gelmesi sonucu Motel geçmişteki önemini yitirmeye başladı. Beler’in ölümünden sonra terk edilen motel zaman içerisinde kaderine terk edildi. Ta ki Belediyemiz tarafından oluşturulan ‘Kumbaba Moteli Restorasyon Projesi’nin hayata geçirilmesine kadar. Projeye göre yaklaşık 24.080m2’lik bir alan içerisinde olan tesis Şile bezi modelleme merkezine dönüştürülecek. Planlanan tesiste şile bezi üretimi uygulamalı olarak gösterilecek hem de sergi ile birlikte satış noktası olacak. Böylelikle Kumbaba plajının ortasındaki Motel ayağa kaldırılacak ve ilçe turizmine kazandırılacak.

BAŞKAN TABAKOĞLU; ‘MÜZE, MODELLEME VE SANAT MERKEZİ OLACAK’

Tarihi dokuya zarar vermeden, restorasyon çalışmaları hızla devam eden ve proje kapsamında büyük ilerleme kat edilen 24.080 m² alan içerisinde ki Şile Kumbaba Motelinin, yapı restorasyonunun bitirilmesiyle birlikte, peyzaj çalışmalarına başlanacak. Motelin 2017 yılında hizmete açılması  hedefleniyor.

9-10 milyon liralık bir bütçe harcanarak tamamlanacak olan Kumbaba Moteli restorasyonu oldukça uzun bir yasal sürece tabi oldu. Maliye taşınmazı olan Motel, Belediye Başkanımız Can Tabakoğlu’nun özel çabalarıyla önce Kültür ve Turizm Bakanlığına devredilmiş. Şile’nin en önemli tarihi ve turistik değerlerinden biri olan Kumbaba Motelini ilçe turizmine kazandırmayı kafasına koyan Başkanımız Tabakoğlu, projenin hazırlanması, yasal sürecin tamamlanması için uzun mesailer harcandığını ifade ediyor.  Kumbaba Mevkii’nde, doğal sit alanı içinde arkeolojik müze olarak tanımlanan 10 dönümlük alanda 2000 m2 üzerinde yapı restorasyonu tamamlanmak üzere. 2016 yılının son çeyreğinde bitirilmesi hedeflenen proje, Şile’nin geleneksel ve simgesel bir ürünü olan Şile Bezi ile ilgili sanatsal ve kültür değerlerinin üretildiği, bu değerlerin topluma sunulduğu Şile Modelleme Merkezi ve Açık Hava Müzesi olarak hizmet verecek. Başkan Tabakoğlu; ‘Kumbaba Moteli ilçemizin tarihine ve turizm geçmişine ışık tutan bir eser. Önce bir Şileli, sonra bir mimar ve en nihayetinde bir Belediye Başkanı olarak böylesine bir değerin yok olmaması adına yaklaşık 10 senedir mücadele veriyoruz. Maliye Bakanlığımızdan, Kültür Bakanlığımıza devrini sağladığımız bu özel yapının hazırladığımız projeyle birlikte 49 yıllığına Belediyemize kiralanmasını da sağladık. Tarihi Kumbaba Motelini restore ederek, geçmişteki ihtişamlı günlerine kavuşturacak ve ilçe turizmine armağan edeceğiz. Burada Şile Bezinin tüm evreleri uygulamalı olarak gösterilecek, Şile Bezi ürünler sergilenecek, bir modelleme merkezi ve bir kent müzesi gibi düşünün ayrıca sanat toplantılarının yapılacağı çok özgün bir mekanı da kazanacağız’ sözleriyle heyecanını dile getiriyor.   

Kumbaba Motelinin restorasyonu ilçe turizmine büyük katkı sağlayacak. Motel yapısı ve ulaşımı dahil her şeyi ile ilk günkü ihtişamı ile misafirlerinin karşısına çıkacak Özgün malzeme ve tekniklerle tarihi dokuya uygun yöntemler ile devam eden restorasyon harman tuğla, horosan harç ve sıva kullanılarak yeniden hayata kazandırılıyor. Motele ulaşım da eski zamanlarında olduğu gibi sadece deniz üzerinden sallarla olacak. 

Markalarımız
Kardeş Şehirlerimiz
Belediyemizden Haberdar olmak için e-mail ile üye olabilirsiniz.
TC. Şile Belediyesi mobil uygulamasını çok yakında buradan İndirebilirsiniz.
Üsküdar Cad. No: 1 Şile / İstanbul Tüm içerik hakları Şile Belediyesine aittir.