444 74 53
Beyaz Masa
Şile Belediyesi
Veterinerlik İşleri Müdürlüğü
Yazıyı Büyütmek İçin Tıklayınız...
Yazıyı Küçültmek İçin Tıklayınız...

 

 Müdür : Recep Örencik

 

Görev ve Sorumlulukları

5393 sayılı Belediye Kanunu , 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu ve Uygulama Yönetmeliği , 6343 sayılı Veteriner Hekimliği İcrasına Dair Kanun  5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu hükümleri çerçevesinde bölgesinde Veterinerlik hizmeti yürütmektedir.

 

Veteriner İşleri Şefliğimizin faaliyetleri


Sahipsiz Sokak Hayvanlarının Rehabilitasyon ve Kayıt Altına Alınması
   Bu kapsamda ilçe sınırlarımız içerisinde bulunan sahipsiz sokak hayvanlarımız ilçe belediyemiz tarafından alınıp kısırlaştırma , işaretlenmesi  ( küpe ve mikro çip uygulaması ) kuduz aşısı ve parazit aşıları alındıkları yerlere  bırakılma işlemi uygulanmaktadır.
Sahiplendirme Hizmetleri
İlçe sınırlarımız içerisinde bulunan sahipsiz sokak hayvanlarımızın kalıcı yuvalarını bulmasını sağlamak.


•  Veteriner Poliklinik Hizmetleri
  İlçe sınırlarımız içerisinde denetimsiz yaşayan sahibi ve barınacak yerleri olmayan hayvanlarımızın yaralanması veya hasta olmaları durumunda kliniğimizde gerekli müdahaleler  yapılmakta tedavisi biten hastalarımız tekrar doğal ortamlarına bırakılmaktadır.


Vektör Mücadelesi ve İlaçlama Hizmetleri
  Halk Sağlığı ve Çevre Sağlığının korunması amacı ile vektörle mücadele ve ilaçlama çalışmaları yapılmaktadır. Şile Belediyesi  olarak öncelikli hedefimiz Dünya Sağlık Örğütü ve Sağlık Bakanlığının uygun gördüğü ve onayladığı ilaçların kullandırmak suretiyle diğer canlılara zarar vermeden ve doğayı kirletmeden hedef zararlılarla mücadele etmeyi sağlamaktır.


Kurbanlık Hayvan Satışında Denetleme Hizmetleri
  Kurban Bayramı  döneminde, kurbanlık hayvan satış yerlerine gelen tüm hayvanların muayene ve sağlık kontrolleri yapılıp, kayıt altına almak ,herhangi bir salgın hayvan hastalığının çıkmaması için hayvan satış ve kesim yerleri periyodik olarak ilaçlanarak dezenfekte etmek. Kurban bayramında kesilen hayvanların şüpheli etleri muayene edip insan sağlığına zararlı olan etler imha etmek.


Bulaşıcı ve Salgın Hastalıklarla ( zoonozlarla ) Mücadele ve Koruyucu Hekimlik
İlçe sınırları içerisinde bulunan sahipsiz sokak hayvanlarımızın aşınması ve parazit tedavilerinin yapılması ile insan sağlığını tehdit eden Kuduz , Paraziter hastalıklar ve Kırım Kongo Kanamalı Ateşli hastalığı gibi zoonozların riskini asgariye indirmek , insan ve hayvan yaşam kalitesinin artırılmasında katkıda bulunmak görevlerimiz arasındadır.


Sahipli Ev ve Süs Hayvanlarının Kayıt Altına Alınması
İlçemizde bulunan sahipli hayvanlarımızın mikroçip uygulaması yapılarak kayıt altına alınmasını sağlamak. Bu sayede gerekli durumlarda sahipli hayvanlarımıza ulaşmamız daha kolay olacaktır.

Markalarımız
Kardeş Şehirlerimiz
Belediyemizden Haberdar olmak için e-mail ile üye olabilirsiniz.
TC. Şile Belediyesi mobil uygulamasını çok yakında buradan İndirebilirsiniz.
Üsküdar Cad. No: 1 Şile / İstanbul Tüm içerik hakları Şile Belediyesine aittir.