ŞILE Hava Durumu

ŞİLE’DE ÇİFTÇİ DESTEKLERİ DEVAM EDİYOR!

ŞİLE’DE ÇİFTÇİ DESTEKLERİ DEVAM EDİYOR!

Saturday, April 23, 2022

Şile Kaymakamlığı, Şile Belediyesi, Şile İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü iş birliği ile hayata geçirilen projede, Şile’de bulunan üreticilere 367 bin adet sebze fidesi dağıtılıyor.

FİDE DESTEK PROJESİ İLE ÜRETİCİYE BÜYÜK DESTEK SAĞLANIYOR.

T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğünün Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi altında yürütülen ‘Yerli ve Milli Fidelerle Sebze Üretimi Projesi’ kapsamında yerli sebze üretimini artırmak için çiftçiye destek projesini hayata geçti.  Şile Belediyesi Mercanköşk Çamlık Sosyal Tesislerinde düzenlenen fide dağıtım programında Şile’li üreticiler, Şile Kaymakamı Mehmet Nebi Kaya, Şile Belediye Başkanı İlhan Ocaklı, İstanbul İl Tarım Müdürü Ahmet Yavuz Karaca, Şile İlçe Tarım Müdürü Kemal Benli hazır bulundu.
 
367. 000 FİDE ÜRETİCİYLE BULUŞACAK!

Tarım arazilerinin kullanımının etkinleştirilmesi ve yerli fidelerle sebze üretimi yapılması amaçlanan projede, çiftçi girdi maliyetlerine de destek olunması hedefleniyor. 

Proje kapsamında, Şileli üreticilere 87 bin adedi örtü altına, 280 bin adedi açık alana dikilmek üzere, toplamda 367 bin yazlık sebze ve meyve fideleri, gerçekleştirilen "Fide Dağıtım Programı"nın ardından çiftçilere dağıtılmaya başlandı. Belediye ve İlçe Tarım ekipleri tarafından üreticiye ulaştırılan fideler; salatalık, domates, patlıcan, kavun, biber çeşitlerinden oluşuyor. Çiftçilere verilen destek kapsamında 55 bin adet Salatalık, 151 bin adet Domates, 34 bin adet Patlıcan, 23 bin adet Kavun ve 104 bin adet Biber olmak üzere toplam 367 bin adet sebze fidesi üreticiye dağıtılacak.
 
"ÇİFTÇİMİZİN SONUNA KADAR YANINDA YER ALMANIN GAYRETİ İÇERİSİNDEYİZ"

Şile Belediye Başkanı İlhan Ocaklı etkinlikte yaptığı konuşmada, “Fide dağıtımı ile ilgili dünyada yaşanan ekonomik kriz ve savaşlardan dolayı buğday hasatıyla ilgili yaşanan sıkıntılar malum. Sayın Cumhurbaşkanımızın da ifade ettiği gibi bir karış toprağımız ekilecek, biçilecek ve üretime hazır hale getirilecek sözünden yola çıkarak bizlerde üstümüze düşen vazifeyi yerine getiriyoruz ve çiftçimizin yanında oluyoruz. Projede esas olan tarım arazilerinin kullanımının etkinleştirilmesi ve yerli fidelerle sebze üretimi yapılması. Aynı zamanda çiftçi girdi maliyetlerine de destek olunması hedefleniyor.  İlçe Tarım Müdürlüğümüz, İl Tarım Müdürlüğümüz, Kaymakamlığımızın himayelerinde Sayın Cumhurbaşkanımızın ifade ettiği gibi çiftçimizin sonuna kadar yanında yer almanın gayreti içerisindeyiz. Şile, Anadolu Yakası'nın en büyük arazisine sahip. Yüz ölçümü en büyük ilçelerin bir tanesi. Dolayısıyla burada ekilen veya ekilmeyen arazilerin aktif hale gelebilmesi için özellikle Bakanlığımızla yerli ve milli fide dağıtımını birlikte gerçekleştirdik. Dolayısıyla bugün örtü altı yetiştiriciliği için 87 bin fide, önümüzdeki günlerde de dışarıda yetişmek için yaklaşık 287 bin fideyi çiftçilerimizle buluşturacağız" dedi.

ŞİLE’NİN ÖNEMİ BÜYÜK

Programda söz alan ve Şile’nin tarım alanı anlamında çok önemli olduğunu vurgulayan İl Tarım ve Orman Müdürü Ahmet Yavuz Karaca, “Şile; tarım, hayvancılık ve balıkçılığın olduğu bir ilçe. Bu nedenle Şile’nin önemi büyük.’’ dedi.

Onay kodu gönderirken problem oldu. Daha sonra tekrar deneyin.
Sorry, we have a problem while sending e-mail. Please try later.
Lütfen, size gönderilen onay kodunu giriniz.
Please, enter code we send you.
Lütfen en az bir bildirim türü seçin.
Please select at least one notification channel.
Bu bilgilerle kayıtlı bir e-bülten üyeliği mevcut, lütfen başka bir taneyle deneyin.
This email address already registered. Please, try other e-mail adress.
Lütfen gerekli bilgileri giriniz.
Please enter mandatory fields.
Lütfen gerekli alanları doldurunuz. Please fill al required values.
İşleminiz başarıyla gerçekleşti, teşekkürler.
Thank you, your your process is done.
Onay kodunu yanlış girdiniz. Please enter right code that we send you.