ŞILE Hava Durumu

Türkiye Çevre Haftası’nda Şile’de Görkemli “Hepimizin Bir Dünyası Var Şenliği”

Türkiye Çevre Haftası’nda Şile’de Görkemli “Hepimizin Bir Dünyası Var Şenliği”

Wednesday, June 5, 2024


Kent Meydanı’nda 5 Haziran 2024, Çarşamba günü 13:00’da başlayan Türkiye Çevre Haftası 'Hepimizin Bir Dünyası Var Şenliği' kapsamında Şile Belediyesi organizasyonunda düzenlenen sahne gösterileri, stantlar, atölye ve sergi etkinlikleri Şile Belediyesi Başkan Yardımcısı Berna Avcı, Şile İlçe Millî Eğitim Müdürü Okan Ayhan, Şile Çevre Gönüllüleri Derneği Başkanı Nabi Evren, STK temsilci ve üyeleri, muhtarlar, basun mensupları, misafirler ve Şileli vatandaşların yoğun katılımı ile gerçekleşti.

Başkan Özgür Kabadayı: “İnsan ve Doğa Sağlığı Birbirine Bağlı ve Tek.”

5 Haziran Dünya Çevre Günü dolayısıyla yayınladığı mesajda yaşadığımız dünyada sürdürülebilirliğin sağlanarak, gelecek nesillerin yaşam hakkının korunması gerekliliğine dikkat çeken Şile Belediye Başkanı Özgür Kabadayı, insanlığın önündeki iklim krizi ve doğa kaybı tehditlerine vurgu yaparak Türkiye’nin bu alanlarda hızla gerekli önlemleri alması ve ekonomide yeşil dönüşümü gerçekleştirmesi çağrısında bulundu. Belediye Başkanı Özgür Kabadayı, gezegenin ve insanlığın karşısındaki tehditlere dikkat çekerek, Türkiye’nin ve dünyanın geleceğinde yeşil dönüşüm sürecinin önemini vurguladı. Başkan Özgür Kabadayı, mesajında ayrıca “Bugün gezegenimizi tehdit eden iki önemli çevre sorunu, iklim krizi ve doğa kaybı olarak öne çıkıyor. İklim krizinin etkileri artık inkâr edilemeyecek bir şekilde yaşanıyor. Sıklığı, şiddeti ve ölçeği artan orman yangınları, seller, kıyı bölgelerinde deniz seviyelerinin yükselmesi, sıcak hava dalgaları ve kuraklık olayları bunun göstergeleri. Aynı zamanda doğal alan ve canlı yaşam çeşitliliği de insanlık tarihinde görülmemiş bir hızla kaybediliyor. İnsan dâhil birçok tür risk altında bulunuyor. İnsanın sağlığı ve doğanın sağlığı birbirine bağlı ve tek. Soluduğumuz temiz hava, içtiğimiz su ve beslendiğimiz toprak her gün artan bir baskıyla karşı karşıya. İklim krizinin etkilerine karşı yol katedememek ise, daha fazla yıkım ve doğa kaybı anlamına geliyor. Öte yandan doğa tahribatı, iklim krizinin verdiği zararı da artırıyor. Bu durum, mevcut ekonomik ve politik krizleri, daha da derinleştiriyor. Bu nedenle, insanlık bugün çifte krizle karşı karşıya.” ifadelerine yer verdi.

Şile Belediyesi’nden Çevre Duyarlılığı Yüksek Çeşitli Çevreci Farkındalık Etkinlikleri

Bilindiği gibi Cumhurbaşkanlığı tarafından 20 Mayıs 2022 tarih ve 2022/3 sayılı Genelge ile her yıl 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nün bulunduğu hafta, Türkiye Çevre Haftası olarak kutlanmakta. Bu kapsamda Şile ve Şileliler için sürdürülebilir kentsel yeşil alanlar ve enerji etkin kamusal mekânlar yaratma ve sürdürme ilkesini benimseyen Şile Belediyesi de tüm Türkiye’de "Hepimizin Bir Dünyası Var" temasıyla kutlanan Türkiye Çevre Haftası’nda Şile’de doğal kaynakları ve ekosistemleri koruma konusunda etkin duyarlılık oluşturacak çeşitli çevreci farkındalık etkinlikleri düzenlendi.

Çevre Koruma Bilinci ile Dolu Dolu Etkinlik Alanı Göz Kamaştırdı

Şile 'Hepimizin Bir Dünyası Var Şenliği'; Şile Ayet Azer Aran SSMT Anadolu Lisesi çevre konseri ve Şehit Levent Birben Anaokulu öğrencileri sıfır atık defilesi sahne gösterileri; Şile Orman İşletme Md.-İstaç, Kolza Bitkisel Atık Yağ Kazanım, Işık Ün. Grup Voltron Sürdürülebilir Bardak Projesi, TEMA Vakfı, Türk Kızılayı, 75 Yıl Harezmi ve Bike Hub Şile standları, İstaç Koroplast ile Geri Dönüşüm, Bayrak, Karton Bebek ve Rüzgar Çanı atölyeleri ve de 100 Yılın Sergisi, Şile Atık Getirme Merkezi Sergisi, Geri Dönüşüm ve Sıfır Atık Sergisi, Şile Çevre Gönüllüleri Derneği Sergisi, 75. Yıl Doğanın Öncüleri Kulübü Sergisi etkinlikleri ile doğa ve çevre meraklılarına benzersiz bir deneyim sundu.

Daha Temiz Bir Hava için Pedalladılar

Şile Belediyesi tarafından Türkiye Çevre Haftası 'Hepimizin Bir Dünyası Var Şenliği'nde ayrıca 
‘Hedef Yeşil Dünya, Eylem Sıfır Atık’ temalı bir bisiklet turu da yapıldı. Çamlık Mercan Köşk tesisleri  önünden start alan bisiklet turu, Kent Meydanı'nda sona erdi. Turu tamamlayan bisikletçilere çeşitli ikramlarda bulunuldu.

Miniklerden Atık Malzemelerden Hazırlanan Kıyafetlerle Defile

Şile Belediyesi’nin Dünya Çevre Günü ve Haftası nedeniyle hazırladığı ve birbirinden farklı organizasyonları içeren programda ayrıca minikler, atık malzemelerden hazırlanan kıyafetlerle defile de düzenledi. Düzenlenen etkinlikte öğrenciler, çevrenin korunması gerektiği bilinci ile atık poşet, kağıt, plastik ve çeşitli malzemelerden hazırladıkları tasarımları önce tanıttı, ardından kıyafetlerle harika bir defile sundu.

 

Onay kodu gönderirken problem oldu. Daha sonra tekrar deneyin.
Sorry, we have a problem while sending e-mail. Please try later.
Lütfen, size gönderilen onay kodunu giriniz.
Please, enter code we send you.
Lütfen en az bir bildirim türü seçin.
Please select at least one notification channel.
Bu bilgilerle kayıtlı bir e-bülten üyeliği mevcut, lütfen başka bir taneyle deneyin.
This email address already registered. Please, try other e-mail adress.
Lütfen gerekli bilgileri giriniz.
Please enter mandatory fields.
Lütfen gerekli alanları doldurunuz. Please fill al required values.
İşleminiz başarıyla gerçekleşti, teşekkürler.
Thank you, your your process is done.
Onay kodunu yanlış girdiniz. Please enter right code that we send you.