ŞILE Hava Durumu

Şile Belediyesi Küresel Çapta Birleşerek Denizlerdeki Plastik Kirliliğiyle Mücadelede Öncü Oldu

Şile Belediyesi Küresel Çapta Birleşerek Denizlerdeki Plastik Kirliliğiyle  Mücadelede Öncü Oldu

Sunday, May 21, 2023


Mavi bayraklı deniziyle çevre koruma ve sürdürülebilirlik alanında önemli başarıları olan Şile Belediyesi, uluslararası arenada gerçekleştirdiği etkinliklerle de adından söz ettiriyor. Şile Belediyesi, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı öncülüğünde, G20 Kıyı Temizliği Programı kapsamında gerçekleştirilen etkinlikle deniz çöpleri ve plastik kirliliğiyle mücadelede liderliğini bir adım daha ileri taşıyor.
    
Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı öncülüğünde, Şile Alâ Plajı’nda düzenlenen etkinliğe, Avustralya, Endonezya ve Hindistan Başkonsoloslarının yanı sıra G20 ülkelerinden gelen misafirler ve çevre gönüllüleri katıldı. Şile Belediyesi ev sahipliğinde, G20 çalışmaları kapsamında düzenlenen Kıyı Temizliği Programı'nda uluslararası arenada önemli bir etkinliği daha başarıyla tamamladı.

G20 ülkeleri, 2017 yılından beri hayata geçirilen G20 Deniz Çöpleri Eylem Planı'nı takip ederek deniz çöpleri ve plastik kirliliği ile mücadele etmeyi hedefliyor. Bu çerçevede 63 ülke, Temiz Denizler Kampanyası'na katılarak deniz çöpleriyle mücadelede önemli taahhütlerde bulundu. Deniz kıyılarında bulunan çöplerin yüzde 60-80'inin plastiklerden oluştuğu gerçeğiyle yola çıkan eylem planında Şile Belediyesi, bu önemli küresel soruna dikkat çekmek ve dünyanın en büyük ekonomilerini bu konuya odaklamak amacıyla etkinliğe ev sahipliği yaptı. 

Şile Belediyesi'in ev sahipliğinde gerçekleştirilen etkinlik, G20 ülkelerinin konsoloslukları, yerel idareler, sivil toplum kuruluşları ve çevre gönüllülerinin katılımıyla gerçekleşti. Ayrıca, G20 Dönem Başkanlığını yürüten Hindistan Büyükelçiliği, Şile Belediyesi ve TURMEPA da etkinliğe destek verdi.

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Uluslararası Arenada Çevre Koruma ve Sürdürülebilirliği Yükseltiyor

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdürü Eyyüp Karahan Bakanlık olarak, çevre koruma ve sürdürülebilirlik konularında öncü bir rol üstlendiklerini belirterek, “Şile Belediyesi'nin ev sahipliğinde düzenlediğimiz bu etkinlik, deniz çöpleri ve plastik kirliliğiyle mücadelede önemli bir adımdır. Bu etkinlik, bakanlık olarak desteklediğimiz G20 Kıyı Temizliği Programı'nın uluslararası boyutta başarılı bir şekilde uygulanmasına katkı sağlamaktadır. Şile Belediyesinin çevresel başarısı, örnek teşkil ederek diğer bölgeler ve ülkeler için de ilham kaynağı olacaktır. Denizlerimizi temiz tutma ve plastik kirliliğiyle etkin bir şekilde mücadele etme konusundaki çalışmalarımızı sürdürerek, gelecek nesillere daha temiz ve sağlıklı bir çevre bırakma hedefimizi güçlendirmeye devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı. 

“Çevre Sorunlarına Öncülük Ediyoruz.”

Bu uluslararası etkinliğe ev sahipliği yapmaktan büyük bir gurur ve memnuniyet duyduklarını Belirten Şile Belediye Başkanı İlhan Ocaklı, “Deniz çöpleri ve plastik kirliliği, küresel bir sorun ve bu sorunu çözmek için uluslararası iş birliği ve eylemler gerekiyor. G20 ülkeleri, denizlerimizi temiz tutma konusunda önemli bir taahhütte bulunarak öncülük ediyor. Çevre  Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığının öncülüğünde gerçekleştirilen bu etkinliğimizde Avustralya, Endonezya ve Hindistan başkonsoloslarının yanı sıra G20 ülkelerinden gelen misafirleri de ağırladık. Bu uluslararası platformda bir araya gelerek, deniz çöpleri ve plastik kirliliğiyle mücadelede ortak stratejileri paylaşacak ve çözümler üzerinde iş birliği yapacağız. Bu etkinlikle, deniz çöplerine ve plastik kirliliğine dikkat çekmek ve toplumun çevre konusunda bilinçlenmesine katkıda bulunmak istedik. Başta Bakanımız Sayın Murat Kurum olmak üzere, tüm katılımcılara ve destek veren herkese teşekkür ederiz.” diye konuştu.

“Mavi Bayraklı Plajımızla Bu Konudaki Hassasiyetimizin Göstergesidir.”

Şile Belediyesi olarak, çevre koruma ve sürdürülebilirlik konularında büyük bir önem verdiklerine dikkat çeken Başkan Ocaklı, “Mavi bayraklı plajımızla İstanbul'da önemli bir çevresel başarıya imza attık. Bu başarı, Şile'nin doğal güzelliklerini koruma ve gelecek nesillere aktarma konusundaki kararlılığımızı yansıtmaktadır. Mavi bayrak, plajımızın su kalitesi, çevre yönetimi, güvenlik önlemleri ve eğitim programları gibi uluslararası standartları karşıladığını belirten bir ödüldür. Plajımız, yerel halkımıza ve ziyaretçilere temiz, güvenli ve çevre dostu bir plaj deneyimi sunmaktadır. Mavi bayraklı plajımızı elde etmek, çevresel sürdürülebilirlik ve temiz plajlar konusundaki taahhüdümüzü gösteren önemli bir adımdır. Şile olarak, doğal güzelliklerimizi korumaya ve çevre bilincini yaymaya devam edeceğiz." dedi. 

Alâ Plajı'nda gerçekleştirilen sahil temizliği faaliyetleriyle başlayan etkinlikte katılımcılar, plastik atıkları ve deniz çöplerini toplamak için bir araya gelerek kıyıları temizledi. 
 

Onay kodu gönderirken problem oldu. Daha sonra tekrar deneyin.
Sorry, we have a problem while sending e-mail. Please try later.
Lütfen, size gönderilen onay kodunu giriniz.
Please, enter code we send you.
Lütfen en az bir bildirim türü seçin.
Please select at least one notification channel.
Bu bilgilerle kayıtlı bir e-bülten üyeliği mevcut, lütfen başka bir taneyle deneyin.
This email address already registered. Please, try other e-mail adress.
Lütfen gerekli bilgileri giriniz.
Please enter mandatory fields.
Lütfen gerekli alanları doldurunuz. Please fill al required values.
İşleminiz başarıyla gerçekleşti, teşekkürler.
Thank you, your your process is done.
Onay kodunu yanlış girdiniz. Please enter right code that we send you.